👤

Reactia: 2 CH4-> HC*legatura tripla* CH+ H2 are loc cu un randament de 40% si s-au supus pirolizei 2000m3 CH4 de puritate 98%. La reactia :HC*legatura tripla* CH + 2[ Ag(NH3)2] OH-> AgC*legatura tripla* CAg + 4NH3 + 2 H2O participa intreaga cantitate de produs H2C2 din reactia1. Calculeaza masa de AgC*legatura tripla* CAg obtinuta in reactia 2.

Răspuns :

p/100=Vpur/Vimpur => Vpur=p*Vimpur/100=2000*98/100=1960m³
44,8m³...26kg
2CH₄ -> CH≡CH + 3H₂
1960m³..1137,5kg
40/100=mpractica/1137,5 => mpractica=1137,5*40/100=455kg acetilena
26kg....................................240kg
CH≡CH + 2[Ag(NH₃)₂]OH -> AgC≡CAg + 4NH₃ + 2H₂O
455kg.................................4200kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari