👤

la clorurarea a 448 m3 metan se obtine un amestec de reactie ce contine metan, monoclormetan si diclormetan in raport de 6:3:1. Calculeaza masa de monoclormetan obtinut.

Răspuns :

6x+3x+1x=10x moli introdusi
10x=448 m3 =>x=44,8
CH4 =>CH4                      /6x
CH4 + Cl2=>CH3Cl +H2    / 3x
CH4 +2Cl2=>CH2Cl2 + H2 /1x
10x=448 m3 =>x=44,8
3 * 44,8=134,4 m3 CH3Cl
1mol CH3Cl........50,5g....22,4m3
3moli..................n g ......134,4m3 
=>n=151,5 g CH3Cl
Sper ca e bine