Răspuns :
Fie x=prețul unui kilogram de mandarine.
Avem x+1=prețul unui kilogram de portocale.
7x+9(x+1)=57 =>
=> 7x+9x+9=57 //-9 =>
=> 16x=48 //:16 =>
=> x=3.
Un kg de mandarine costă 3 lei, iar un kg de portocale costă 4 lei. :)
Avem x+1=prețul unui kilogram de portocale.
7x+9(x+1)=57 =>
=> 7x+9x+9=57 //-9 =>
=> 16x=48 //:16 =>
=> x=3.
Un kg de mandarine costă 3 lei, iar un kg de portocale costă 4 lei. :)
7 m + 9p = 57 lei
p = m + 1
7m + 9 ( m + 1 ) = 57
7m + 9m + 9 = 57
16 m = 57 - 9
16 m = 48
m = 48 : 16
m = 3 lei
p = 3 + 1
p = 4 lei
p = m + 1
7m + 9 ( m + 1 ) = 57
7m + 9m + 9 = 57
16 m = 57 - 9
16 m = 48
m = 48 : 16
m = 3 lei
p = 3 + 1
p = 4 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!