👤

Un obiect costa 6300 lei. Aflati pretul obiectului dupa o scumpire cu 20 %,urmata de oreducere cu 20%.

Răspuns :

100%+20%=120%
6300 x120%=7560 lei


7560 x20% =1512
7560-1512=6048

sau
100%-20%=80%
7560 x80% =6048

[tex]100la.suta-20la.suta=80la.suta \\ 7560*80la.suta= \\ 7560* \frac{80}{100}= \frac{604800}{100}=6048lei(pretul.obiectului) [/tex]