👤

O cantitate de 1,62g de hidrocarbura X care reactioneaza cu reactivul Tollens[Ag(NH3)2] OH decoloreaza 192g solutie de brom de concentratie 5%.Identificati hidrocarbura X.

Răspuns :

Ca sa fie hidrocarbura care se oxideaza cu Tollens si decoloreaza apa de brom => alchina cu tripla legatura marginala
md=c*ms/100=5*192/100=9,6g Br2
14n-2.........320g
CnH2n-2 + 2Br2 -> CnH2n-2Br4
1,62g.........9,6g
14n-2=1,62*320/9,6=54 => 14n=56 => n=4
alchina este 1-butina
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari