👤

Concentratia de sare a unei solutii este de 15 % .Ce cantitate de sare se gaseste in 2540 kg de solutie

Răspuns :

[tex] \frac{15}{100} = \frac{3}{20} [/tex]
[tex] \frac{3}{20} din 2540=381[/tex]
c=(md/ms)×100
c=15% (concentratia)
ms masa solutiei=2540  kg
md=masa de dizolvant=?

c=(md/ms)×100⇒   md=(c×ms):100

md=(c×ms):100=(15×2540):100

md=381  kg sare


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari