👤

Amestecul de gaze rezultat in urma cracarii a 12760kg de butan contine 15% etena 30% propena(in procente molare).Calculati numarul de kilomoli de butan transformat.


Răspuns :

n₁ kmoli      CH₃ - CH₂ - CH₂ - CH₃ ⇒ CH₄ + CH₂=CH - CH₃     
n₂ kmoli       CH₃ - CH₂ - CH₂ - CH₃  ⇒ CH₂= CH₂ +CH₃- CH₃
n₃ kmoli       C₄H₁₀ netransformat
initial : n₁ + n₂ + n₃ = 12760/58 = 220 kmoli
final :n₁kmoli CH₄ , n₁kmoli C₃H₆ ,n₂kmoli C₂H₄ , n₂kmoli C₂H₆,n₃kmolC₄H₁₀
considerand 100 kmol amestec final,acesta contine 15moli etena+15kmol etan proveniti din 15 kmoli C₄H₁₀), 30 kmoli C₃H₆ +30 kmoli CH₄, proveniti din 30 kmoli C₄H₁₀) ⇒  100 - 2·15 - 2·30 = 10 kmoli C₄H₁₀ netransformat ⇒
⇒ initial au existat 15 + 30 + 10 = 55 kmoli butan
daca din 55kmoli butan .....s-au transformat......45kmoli
             220.....................................................x = 180kmoli transformati
180·100/220 = 81.81%
    

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari