👤

Un hanorac costa 120 lei.Cat va costa dupa ce se ieftineste cu 5 ℅?

Răspuns :

[tex]120-120* \frac{5}{100}= \\ 120- \frac{600}{100}= \\ 120-6=114lei(costa~hanoracul~dupa~ieftinire)[/tex]
120-120×[tex] \frac{5}{100} [/tex]=120 - [tex] \frac{5*120}{100} =120- \frac{600}{100} =120-6=114 [/tex]



sau altfel gandit:
daca are loc reducere cu 5 % atunci inseamna ca
 pretul de acum este 100%-5%reducerea=95%
deci pretul dupa reducere este 95% din pretul initial
95% din 120=[tex] \frac{95*120}{100}= \frac{11400}{100} =114 lei[/tex]
hanoracul va costa dupa reducere 114

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari