Calculezi masa moleculară a corpusului:
M CnH2n-2Cl2=12n+2n-2+71=14n+69
14n+69..........71 g Cl2
100...................56,8.
795,2n+3919,2=7100
795,2n=3180,8
n=4
F.M este C4H6C2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!