👤

La ora 9 dimineața pleaca din Bucuresti spre Singapore un avion care zboara cu viteza de 400km/h. Dupa o ora pleaca pe aceeasi ruta un avion care zboara cu 500km/h. La ce ora il va ajunge primul avion pe al doilea?

Răspuns :

500t=400(t+1)
500t=400t+400
100t=400
t=4 ore