👤

Un automobilist parcurge 60 km intr-o ora.La ce ora soseste la destinatie daca a plecat la ora 7,a strabatut 240 km,iar pe drum a facut o pauza de 1 ora si 30 minute?

Răspuns :

240:60=4 ore ( in 4 ore parcurge 240 km )
4h+1hsi 30 min =5 ore si 30 min
7+5 si 30 min =12 si 30 min  ( soseste la destinatie )