Răspuns :
Scrii ecuatia Zn+CuSO4->ZnSO4+Cu Si masa cu care a scazut masa placutei e egala cu (65-64)x=0,2 unde x sunt nr moli iar 65 si 64 sunt masele molare ale Zn si respectiv Cu ,masa de CuSO4 o sa fie deci 160x iar masa de solutie va fi 100/25 x160x.
CuSO4+Zn⇒ZnSO4+Cu
x a b
160g 65g 64g
b=64.a/65
deltam=a-b=0,2g (delta m=variatia masei plăcutei)
a-64a/65=0,2⇒a=13g
din ecuatia reactiei sedetermină cantitatea de sulfat de cupru x=160x13/65=32g
ms=md.100/c=32g.100/25=128g
x a b
160g 65g 64g
b=64.a/65
deltam=a-b=0,2g (delta m=variatia masei plăcutei)
a-64a/65=0,2⇒a=13g
din ecuatia reactiei sedetermină cantitatea de sulfat de cupru x=160x13/65=32g
ms=md.100/c=32g.100/25=128g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!