Răspuns :
densitatea= [tex] \frac{masa}{volum} [/tex]
5 kg = 5000 grame
5000:0,01= 500.000 [tex] \frac{g}{ m^{3} } [/tex]
5 kg = 5000 grame
5000:0,01= 500.000 [tex] \frac{g}{ m^{3} } [/tex]
se da rezolvare calcul
m=5 kg p=m/V p=5/0,01= 500kg/m cub
V=0,01m cubi
densitatea=?
m=5 kg p=m/V p=5/0,01= 500kg/m cub
V=0,01m cubi
densitatea=?
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!