Pentru a prepara o prajitura de ciocolata (6 portii) se folosesc urmatoarele ingrediente :250 g de unt, 200g de zahar, 300g ciocolata , 6 oua si 3 linguri de faina .Care sunt cantitatile necesare pentru fiecare ingredient in cazul in care se prepara 4 portii?
250 g de unt :6x4= 166,(6) g de unt 200g de zahar :6x4= 133,(3) g de zahar 300g ciocolata :6x4= 200 g ciocolata 6 oua :6x4= 4 oua 3 linguri
de faina:6x4= 2 linguri faina
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!