👤

Dupa o scumpire cu 10%, un obiect costa 300 lei . Care a fost pretul obiectului inainte de scumpire ?

Răspuns :

deci p+10% din p=330
p+10/100 x p =330
p+ 1/10 x p=330
p+ p/10=330 | x10
10p + p=3300
11p=3300
p=300 lei 
notam pretul initial cu x
[tex]x+ \frac{10x}{100} =330=\ \textgreater \ \frac{110x}{100}=330 =\ \textgreater \ x= \frac{100*330}{110} =\ \textgreater \ x=300lei [/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari