👤

72. Un autoturism consuma 0,016 litri de benzina pe o distanta de 200 m . Calculati  consumul  la  100 km .
73.Un atlet  a parcurs  o distanta  de 600 m  astfel  : 1 pe 3 din distanta  cu 20 km/h ,iar restul cu 15 km/h. Calculati viteza medie cu care a parcurs  intreaga  distanta .

                                                                            


Răspuns :

Pentru 72.

Prima rezolvare:

De cate ori se cuprind 200 m in 100 km?

100 km:20 m=100 000m:200 m=500

500·0,016l= 8 litri

Rezolvarea a doua:

La un km masina consuma de 5 ori mai mult decat la 200 m, deci 0,016·5=0,08 litri/km

La 100 km consumul este de 100 ori mai mare, adica 0,08·100=8 litri

73.

[tex]V_{medie}=\dfrac{200\cdot20+400\cdot15}{600}=16,(6)\ km/h[/tex]