Răspuns :
Daniela, sa exprimam masa molara a formulei brute CnH2nO.
M = n*12 + 2n*1 + 1*16 = 12n(pentru carbon) + 2n(pentru hidrogen) + 16(pentru oxigen) = (14n + 16)(g/mol).
Daca in (14n + 16) g compus organic A se gasesc 12n g carbon
Atunci in 100 g compus organic A se gasesc 69,76 g carbon
12n*100 = 69,76(14n + 16)
1200n = 976,64n + 1116,16
223,36n = 1116,16
Deci n = aprox. 4,9971346 = aprox. 5.
Pentru n = 5, formula moleculara a compusului A este C5H10O.
Asta este parerea mea.
Proba:
Masa molara a C5H10O este 5*12 + 10*1 + 1*16 = 60 + 10 + 16 = 86(g/mol).
Calculam procentul de C sa vedem daca obtinem 69,76%.
Daca in 86 g C5H10O se gasesc 60 g C
Atunci in 100 g C5H10O se vor gasi p g C
p = 60*100/86 = aprox. 69,767441(g C) = aprox. 69,76 (g C).
Deci p% = 69,76%.
Succes !
M = n*12 + 2n*1 + 1*16 = 12n(pentru carbon) + 2n(pentru hidrogen) + 16(pentru oxigen) = (14n + 16)(g/mol).
Daca in (14n + 16) g compus organic A se gasesc 12n g carbon
Atunci in 100 g compus organic A se gasesc 69,76 g carbon
12n*100 = 69,76(14n + 16)
1200n = 976,64n + 1116,16
223,36n = 1116,16
Deci n = aprox. 4,9971346 = aprox. 5.
Pentru n = 5, formula moleculara a compusului A este C5H10O.
Asta este parerea mea.
Proba:
Masa molara a C5H10O este 5*12 + 10*1 + 1*16 = 60 + 10 + 16 = 86(g/mol).
Calculam procentul de C sa vedem daca obtinem 69,76%.
Daca in 86 g C5H10O se gasesc 60 g C
Atunci in 100 g C5H10O se vor gasi p g C
p = 60*100/86 = aprox. 69,767441(g C) = aprox. 69,76 (g C).
Deci p% = 69,76%.
Succes !
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!