Pe suprafata unui lac se propaga unde cu viteza de 4m/s silungimea de unda de 2 m.Sa se afle perioada si frecventa oscilatiilor unui colac de salvare aflat in apa???
Stii viteza undei v=4m/s si lungimea de unda ∧=2m ∧ este spatiul parcurs in timpul T deci ∧=v*T de unde T=∧/v=2/4=0,5 secunde. Frecventa este f=1/T=2 Hz. Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!