Salut puteti sa ma ajutati chimie cl a 10
De calculat masa moleculara relativa a unei substante gazoase simple , daca densitatea sa fata de hidrogen este egala cu 14. Care este masa atomica relativa a elementului ?
densitate = masa moleculara substanta / masa molara H2 masa molara substanta = 14 x 2 (hidrogen moecular ) = 28 g/ mol substanta gazoasa => gaz diatomic (are doi atomi) 2x = 28 => x = 14 - masa atomica a elementului A = 14 - azotul
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!