Un mobil se misca rectiliniu uniform.La momentul t1=2s coordonata lui x1=5m iar la momentul t2=4s coordonata devine egala cu x2=2m.Scrieti ecuatia
miscarii mobilului.
Ecuatia este de forma x=v*t unde x este spatiul parcurs cu viteza unuforma v in timpul t. Trebuie sa aflam viteza v=Δx/Δt=(x2-x1)/(t2-t1)=(2-5)/(4-2)=-3/2 m/s Ecuatia de miscare se va scrie x=-3t/2 Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!