👤

După o scumpire cu 12% , un obiect costa 336 lei . Prețul inițial este...

Răspuns :

100%+12%=112%
336:112%=300 lei pret initial
336 : (100%+12%) =
366  : 112% = 3 = 300 lei pretul initial