👤

sucul de rosi facut de mama incape in 18 borcane de 800 ml . De cate borcane de 450 ml ar avea nevoie pentru aceeasi cantitate de suc ?

Răspuns :

18*800=14400 ml suc
14400: 450= 32 borcane de 450 ml
faci cu regula de 3 simpla: 
  
  18 bor..............800 ml
   x bor...............450ml
-------------------------------------------
si faci: 18*450 supra 800 *x 
x= 8100 supra 800 si faci calculul si ai aflat raspunsul