👤

O bila suspendata de un fir a fost abatuta de la pozitia de echilibru pina la inaltimea maxima h=20 cm apoi lasata liber.Neglijind rezistenta aerului sa se afle viteza bilei in monentul trecerii ei prin pozitia de echilibru .Se va lua g=10N/kg

Răspuns :

[tex]h_{max.}=20 \ cm=0,2 \ m \\ g=10 \ N/kg \\ \boxed{v_{max.}-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ E_p \ _{max.}=m \cdot g \cdot h_{max.} \\ E_c \ _{max.}= \frac{m \cdot v^2_{max.}}{2} \\ E_p=E_c \\ \Rightarrow m \cdot g \cdot h= \frac{m \cdot v^2}{2} \ (Se simplifica \ masa \ din \ ambele \ parti) \\ \Rightarrow g \cdot h_{max.}= \frac{v^2_{max.}}{2} \\ v_{max.}= \sqrt{v^2_{max.}} \\ \Rightarrow v^2_{max.}=g \cdot h_{max.} \cdot 2 \\ \Rightarrow v^2_{max.}=10 \ N/kg \cdot 0,2 \ m \cdot 2 \\ \Rightarrow v^2_{max.}=4 [/tex]
[tex]\Rightarrow v_{max.}= \sqrt{4} \\ \Rightarrow \boxed{v_{max.}=2 \ m/s}.[/tex]