👤

un elefant consuma intr-ozi 360kg.furaje.....cate chintae consuma 5 elefanti in 10 zile? rezolva in 2 moduri

Răspuns :

1 q=100kg

360kg=3,6 q (consuma 1 elefant pe zi)

3,6*5=18 q( consuma 5 elefanti intr-o zi)

18q*10=180q(consuma 5 elefanti in 10 zile)




1 q=100kg    360kg=3,6 q (consuma 1 elefant pe zi)
3,6*5=18 q( consuma 5 elefanti intr-o zi)
18q*10=180q(consuma 5 elefanti in 10 zile)

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari