👤

un fermier a recoltat intr-o toamna 18 tone de cartofi . el a sorat cartofii, alegand 14 q (cei mai mici) pentru insamantarea , 600 kg ( cei mai mari ) pentru consumul propriu , iar restul pentru vanzare .
aflati cate tone de cartofi ar trebui sa vanda fermierul?



Răspuns :

18 t=18000 kg
14q=1400 kg insamantare
18000-(1400+600)=18000-2000=16000 kg=16 t trebuie sa vanda
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari