👤

Calculati masa de substanta din 10 moli de carbonat de sodiu

Răspuns :

masa moleculara = 23*2+12+3*16=106 g/mol Na2CO3
1 mol Na2CO3=106 g
10 moli Na2CO3=x g    
 
   
 x = 1060 g Na2CO3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari