👤

Un corp porneste intr-o miscare rectilinie uniform incetinita cu viteza initiala V0. Dupa ce parcurge distanta d1=18m viteza lui este v1=8m/s, iar dupa parcurgerea distantei d2=32m, viteza lui devine v2=6m/s. Sa se calculeze viteza initiala.

Răspuns :

v₁²=v₀²+2ad₁
v₂²=v1²+2ad₂⇒a=(v₂²-v0²)/2d₂
inlocuim in prima
v₁²=v₀²+2(v₂²-v0²)/2d₂*d₁
v₁²-d1/d2v₂²=v0²(1-d1/d2)

v0²=[tex] \frac{ v1^{2} d2- v2^{2} d1 }{d2-d1} = \frac{64*32-18*36}{32-18} =100 [/tex]
v0=10 m/s