👤

transformati: 60 km/h=m/s
10 m/s=km/h
2700 kg/m=g/cm patrat
18 g/cm cub=kg/m cub


Răspuns :

Răspuns:

60 km/h = 60 000 m /3600s = 16,667 m/s [ o ora = 3600s ]

10 m/s = 10 x 3,6 = 36 km/h

2700 kg/m³ = 2,7 g /cm³  [ 1 m³ = 1000000 cm³, impartim la un milion ]

18 g /cm³ = 18000 kg /m³  [ 1 cm³ = 0,000001 m³, inmultim cu 1000000]

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari