O masina pleaca din A la ora 9. Ea merge de la A la B cu viteza de 90km/h si de la B la C cu 60km/h a) la ce ora ajunge masina in C? A-----------------------B
---------------------C 90 km 90km <------------------------><--------------------->
v=d/t⇒t=d/v t=t1+t2 t1 timpul in care parcurge distanta d1 cu viteza v1=90 km/h t2 d2 v2=60 km/h d1=d2=90km t=d/v1+d/v2=d(v1+v1)/v1v2=2.5 ore deci 11.30
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!