Răspuns :
Consideram ca se consuma o cantitate a moli de HNO3
94g..........3moli................................3*18g
C6H6O + 3HNO3 -> C6H3ON3O6 + 3H2O
x=?...........a moli................................18a g
c/100=md/ms => md=c*ms/100=80*315/100=252g HNO3
acum, dupa nitrare, TNF e separat, iar solutia de acid e diluata cu apa rezultata
se consuma o cantitate de acid=63a g (m=n*M=a*63=63a)
mdfinal=252-63a
msfinal=315-63a+18a=315-45a
35/100=mdfinal/msfinal=(252-63a)/(315-45a) => 0,35(315-45a)=252-63a
110,25-15,75a=252-63a
47,25a=141,75 => a=3moli
revenim la ecuatie:
x=94*3/3=94g fenol
94g..........3moli................................3*18g
C6H6O + 3HNO3 -> C6H3ON3O6 + 3H2O
x=?...........a moli................................18a g
c/100=md/ms => md=c*ms/100=80*315/100=252g HNO3
acum, dupa nitrare, TNF e separat, iar solutia de acid e diluata cu apa rezultata
se consuma o cantitate de acid=63a g (m=n*M=a*63=63a)
mdfinal=252-63a
msfinal=315-63a+18a=315-45a
35/100=mdfinal/msfinal=(252-63a)/(315-45a) => 0,35(315-45a)=252-63a
110,25-15,75a=252-63a
47,25a=141,75 => a=3moli
revenim la ecuatie:
x=94*3/3=94g fenol
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!