👤

Calculati masa unui amestec format din 5 moli de Ca si 4 moli de P4.

Răspuns :

nr de moli = masa supra nr de masa moleculara deci la calciu 5=m/40 de unde rezulta masa =5*20 =100g
la fosfor este egala cu 4*15=60g-> masa amestec este egala cu 100+60=160 g
Sper ca am fost de folos!
masa Ca = 5*40=200 g
masa P4 = 4*4*31=496 g
masa amestec = 200+496 = 696 g amestec
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari