👤

un autovehicul parcurge in medie de 54 km pe ora,iar un pieton de 9 0ri mai putin,ce distanta va parcurge in trei ore si jumatate



Răspuns :

cati km parcurge un pieton intr-o ora ? 

54:9=6

Cati km parcurge un pieton in 3.5 ore ?

6x3.5=21
autovehicul = 54km/h
54/9=6 km/h
6km/h*3=18km/h=18km/h/30=0.3km/30 minute
0,3km+18km=18.3km/h asta e viteza iar distanta = 3.5*6km/h=21 km 
3.5 ore , inseamna 3 ore jumate , adica 3h30 min