👤

O persoana are 600 de lei pe care ii cheltuie in 4 zile , astfel in prima zi cheltuie 1/4 din suma , in a doua zi cheltuie 1/6, in a treia zi cheltuie 1/2 din cat a cheltuit in prima zi si in a doua zi la un loc, iar in a patra zi restul. Cat a cheltuit in fiecare zi ?

Răspuns :

600*1/4=150 lei ziua 1
600*1/6=100 lei ziua 2
(150+150)*1/2=250*1/2=125 lei ziua 3
600-(150+100+125)=600-375=225 lei ziua 4

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari