Un viticultor depoziteaza vinul intr-un vas in forma de paralelipiped dreptunghic cu lungimea 1.6 m. , latimea 12 dm si inaltimea 80 cm. a) Cati [tex] m^{3} [/tex] are vasul ? b) Stiind ca vinul ocupa [tex] \frac{3}{4} [/tex] din vas cati hl de vin a obtinut viticultorul ? c) El opreste [tex] \frac{2}{3} [/tex] din cantitatea de vin pentru uzul personal si restul il vinde in sticle de 0,8 litri cu pretul de 2400 lei fiecare. Cati lei a incasat viticultorul ?
V = 16 * 8 * 12 = 1536 dm³ = 1,536 m³ b) 1,536 m³ = 1536 l de vin! 3/4*1536 = 1152 l de vin are viticultorul c)1/3*1152 = 384 l de vin vinde! 384/0.8 = 480 sticle de vin 480 * 2400 = 1152000 lei a obtinut!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!