Răspuns :
problema se rezolva simplu daca observam ca musca zboara de la plecarea si pana la intalnirea trenurilor cu vitesa de 70km/h. Deci trebuie sa flam timpul de intalnire al trenurilor
S=S1+S2
S1=V1*t
S2=V2*t
S=t*(V1+V2) cu V1=V2=50km/h
t=S/2*V=100/2*50=1 ora
Musca va strabate un spatiu D=70*1=70km
Observatie musca poate zbura intre trenuri daca are viteza mai mare decat a lor.
Succes!
S=S1+S2
S1=V1*t
S2=V2*t
S=t*(V1+V2) cu V1=V2=50km/h
t=S/2*V=100/2*50=1 ora
Musca va strabate un spatiu D=70*1=70km
Observatie musca poate zbura intre trenuri daca are viteza mai mare decat a lor.
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!