👤

La un magazin de textile s-au adus 3baloti de matase a cate 60m fiecare su 5 baloti de stofa a cate 40m fiecare.Valoarea totala a panzei  aduse este 7040de lei .Stiind ca pretul stofei este de 28 lei metrul ,afla pretul matasii.



Răspuns :

3*60=180m matase
5*40=200m stofa
200*28=5600 lei pt stofa
7040-5600=1440 lei pt matase
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari