Răspuns :
Având în vedere că un mol de H2O = 18g și având o masă H2O = 72g => avem 4 moli H2O. Doi (2) moli de O reacționează cu 2 moli de H și formează 2 moli de H2O => masa de H este de 2g
Problema s-ar putea să fie greșită pentru că nu poți obține 72g de H2O din 2 moli de O, indiferent de cât H ai.
H2 + 1/2 O2 ---> H2O
2 g H2.....1/2 moli O2 2 g H2......18 g H2O
x g H2.....2 moli O2 x g H2........72 g H2O
x = 8 g H2 x = 8 g H2
Din datele problemei obtii cantitatea de 8 g H2 indiferent de calea urmata!
2 g H2.....1/2 moli O2 2 g H2......18 g H2O
x g H2.....2 moli O2 x g H2........72 g H2O
x = 8 g H2 x = 8 g H2
Din datele problemei obtii cantitatea de 8 g H2 indiferent de calea urmata!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!