👤

Maria a cumparat 9 kg de portocale si a platit 36 lei .Cate kilograme de portocale, cu acelasi pret, poate cumpara de 100 lei?

Răspuns :

1. Cat costa un kg de portocale ?
   36:9=4 lei
2. Cate kg cumpara cu 100 de lei ?
    100:4=25 kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari