Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Mase molare: pentru KCl este 1*39 + 1*35,5 = 74,5(g/mol); pentru H2SO4 este 2*1 + 1*32 + 4*16 = 98(g/mol).
Se determina masa dizolvata de KCl(md1).
c1% = 74,5%; ms1 = 300 g solutie KCl.
c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 =c1*ms1/100 = 74,5*300/100 = 223,5(g KCl).
Se determina masa de H2SO4 ce reactioneaza cu 223,5 g KCl.
2KCl + H2SO4 = K2SO4 + 2HCl
Proportia aranjeaz-o dupa cum ati invatat la clasa.
Daca 2*74,5 g KCl reactioneaza cu 1*98 g H2SO4
Atunci 223,5 g KCl vor reactiona cu x g H2SO4
x = 223,5*98/(2*74,5) = 147(g H2SO4).
Se determina masa solutiei de H2SO4 50%(ms2).
c2% = 50%; md2 = 147 g H2SO4.
c2 = 100*md2/ms2, de unde ms2 = 100*md2/c2 = 100*147/50 = 294(g solutie H2SO4 50%).
Asadar, parerea mea este ca varianta corecta de raspuns este varianta c)294 g.
Mase molare: pentru KCl este 1*39 + 1*35,5 = 74,5(g/mol); pentru H2SO4 este 2*1 + 1*32 + 4*16 = 98(g/mol).
Se determina masa dizolvata de KCl(md1).
c1% = 74,5%; ms1 = 300 g solutie KCl.
c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 =c1*ms1/100 = 74,5*300/100 = 223,5(g KCl).
Se determina masa de H2SO4 ce reactioneaza cu 223,5 g KCl.
2KCl + H2SO4 = K2SO4 + 2HCl
Proportia aranjeaz-o dupa cum ati invatat la clasa.
Daca 2*74,5 g KCl reactioneaza cu 1*98 g H2SO4
Atunci 223,5 g KCl vor reactiona cu x g H2SO4
x = 223,5*98/(2*74,5) = 147(g H2SO4).
Se determina masa solutiei de H2SO4 50%(ms2).
c2% = 50%; md2 = 147 g H2SO4.
c2 = 100*md2/ms2, de unde ms2 = 100*md2/c2 = 100*147/50 = 294(g solutie H2SO4 50%).
Asadar, parerea mea este ca varianta corecta de raspuns este varianta c)294 g.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!