👤

Distanta de la Pamint pina la luna e de 384 000km. determina timpul necesar luminii pentru a parcurge acest drum, daca se stie ca viteza luminii e de 300 000km/s.

Răspuns :

Daca nu ma insel , probabil rezultatul este 384.000 : 300.000 = 1.28 secunde
eu cred ca merge cu regula de trei simpla: daca la 300000km face 1sec   la 384000km  face x sec   x=384000*1/300000  x=1.28 sec
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari