Salut. Conform formulei concentratiei procentuale, c/100=md/ms, adica 80/100=md/20, de unde md, adica masa dizolvatului, este 80*20/100=16 g. ms=md+mH2O, adica 20=16+mH2O, adica mH2O este 4 g. Deci, masa dizolvatului=16 g. masa dizolvantului=4 g. Bafta.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!