👤

Prin arderea a 3,12g de substanta organica avand masa molara 104 g/mol se obtin 3,36 dm3 CO2 si 3240 mg H2O. Determina formula moleculara a substantei organice. Stiind ca in structura substantei se gasesc numai legaturi simple , scrie o formula de structura posibila pentru aceasta substanta.

Răspuns :

Calculam masele de C si H, si daca avem diferenta pana 3,12g, aceea diferenta este masa de O
1mol CO2.......22,4l.........12g C
.......................3,36l.........1,8g C
mC=1,8g
1mol H2O........18g.........2g H
......................3,24g....0,36g H
mH=0,36g
mO=msubst-mC-mH=3,12-1,8-0,36=0,96g
impartim masele elementare la masele atomice, apoi raportul cel mai mic la toate 3, obtinand formula bruta
………………………………|÷0,06
C: 1,8/12=0,15.........2,5
H: 0,36/1=0,36.........6
O: 0,96/16=0,06.......1
(C2,5H6O)n
Mbruta=(2,5*12+6+16)n=(30+6+16)n=52n
52n=104 => n=2
C5H12O2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari