👤

Sa se calculeze masa de Ca(OH)2 de concentratie procentuala 60% obtinuta prin calcinarea a 800g calcar de puritate 60%

Sa Se Calculeze Masa De CaOH2 De Concentratie Procentuala 60 Obtinuta Prin Calcinarea A 800g Calcar De Puritate 60 class=

Răspuns :

CaCO3=CaO+CO2
CaO+H2O=Ca(OH)2
mpura=60/100*800=480g CaCO3
MCaCO3=40+12+3*16=100g/mol
MCaO=40+16=56g/mol
MCa(OH)2=40+2*16+2*1=74g/mol
100g CaCO3..............56gCaO...........74gCa(OH)2
480g..........................x.......................y
x=56*480/100=268,8gCaO
y=480*74/100=355,2 gCa(OH)2
C=md/ms*100
ms=md*100/c=355,2*100/60=592g Ca(OH)2