👤

ce cantitate de apa trebuie adaugata peste 300g solutie de sare cu concentratia procentuala de 20% pentru ca aceasta sa-si micsoreze concentratia pana la 5%..va rog sa ma ajutati :*

Răspuns :

ms1 =300
c1=20
cf=5
md=c1 ori ms1 supra 100=60g
msf=md supra cf ori100
msf=1200
m apa ad.=900g