intr-un lac a fost aruncata o piatra.s-a observat ca unda creata de ea a ajuns la mal peste 10 sec.determina la ce distanta de la mal a fost aruncata piatra daca timp de 2 s s-au auzit 4 lovituri ale valurilor de mal iar distanta dintre 2 creste vecine este de 80 cm.
se da t=10 s, nr de oscilatii =4 T(Perioada)=2 s Lambda=80 cm=0.8 m. d(distanta)-? V(viteza)=Lambda*T V(viteza)=0.8*2=1.6m/s V(viteza)=d/t ↓ d=V(iteza)*t(timpul) d=1.6*10=16 m raspuns: d=16 m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!