👤

o solutie de otet cu concentratia procentuala de 3% masoara 600g.Cate g de apa trebuie sa se evapore prin incalzire pentru ca solutia sa-si tripleze concentratia? Va rog ajutati-ma

Răspuns :

3 ori c=9
md =c ori ms supra 100
md=18g
msf=md supra cf ori 100
msf=200g
deci,m apa ev.=400 g