2 NaOH + H2SO4 ---> Na2SO4 + 2 H2O 2 * 40 g NaOH....1 mol H2SO4 x kg NaOH..........5 kmoli H2SO4 x = 400 kg NaOH=md ms=md/c*100=400/20*100=2000 kg NaOH solutie
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!