👤

Ana a cumparat 28 de garoafe si 8 lalele. Fiecare garoafa a costat 4 lei iar toate garoafele au costat cat toate lalelele. Cat a costat o lalea ?

Răspuns :

28 gar*4lei=112lei
112lei:8lalele=14lei
raspuns14lei o gor