👤

Un corp sub formă de cub cu latura de 0,5 m are densitatea de 800 kg/m3. Sa se calculeze greutatea lui. (g=10m/s2)

Răspuns :

V=l³=(0,5)³=0,125 m³
m= 0,125 *800= 100 kg
G=m*g=1000 N