👤

O barcă oscilează pe valurile mării cu frecvența de 0,5Hz. Ce distanță parcurg valurile timp de 20s, dacă distanța dintre două creste vecine este egala cu 6m?

Răspuns :

d=vitza *timp
vteza=deplasare(d) * fecventa=6m * 0,5Hz=3m/s
deplasarea(d)=3m/s * 20s= 60m 
              
                              Raspuns-deplasarea(d)=60m